Jeżeli wielokrotnie zadawałeś sobie pytania: czym jest wizytówka Google, dla jakich biznesów jest przeznaczona, na ile obecność w Google Maps pomoże zwiększyć widoczność twojej firmy w wynikach wyszukiwania, to zachęcamy Cię do zapoznania się z poniższym poradnikiem. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje o tym narzędziu oraz dowiesz się jak przejść cały proces tworzenia wizytówki.
Dzisiaj znajdowanie usług, produktów i ofert rozpoczyna się przede wszystkim przez wpisanie poszukiwanej frazy w okienko wyszukiwarki internetowej. Jeżeli chcesz żeby klienci znaleźli Twój biznes musisz być obecny w Internecie. Jedną z popularnych i skutecznych możliwości zaistnienia na lokalnym rynku jest wizytówka w Google Maps.
Przedsiębiorcy decydujący się na rozpoczęcie działalności w dzisiejszych czasach stają przed dużym wyzwaniem. Muszą zmierzyć się z istniejącą na rynku często już od wielu lat konkurencją oraz dotrzeć do grupy docelowej, i w skuteczny sposób zainteresować ją swoją ofertą. Równie ważnym czynnikiem jest dostępność firmy i budowanie relacji z potencjalnymi osobami zainteresowanymi naszą usługą czy produktem. Metody dotarcia i komunikacji stale ewoluują, przełomem był tutaj oczywiście rozwój internetu i technologii zastosowanej w urządzeniach mobilnych – tabletach i smartfonach.
Obecnie mimo ciągle działających tradycyjnych form komunikacji z klientem, jak dystrybucja ulotek, billboardy, ogłoszenia w prasie czy spoty emitowane w radiu i stacjach telewizyjnych, przedsiębiorcy mają do dyspozycji potężne narzędzie marketingowe w postaci wyszukiwarek internetowych jak np. Google. Wizytówka firmy w tej popularnej wyszukiwarce jest jedną z ciekawszych i bezpłatnych form obecności firmy w przestrzeni internetu. To proste w obsłudze i co ważniejsze zupełnie darmowe narzędzie jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla osób dopiero rozpoczynających własny biznes, jak i dla dużych przedsiębiorstw z bogatym stażem. Dobrze przygotowana i zoptymalizowana wizytówka firmy Google pomaga też w pozycjonowaniu, powodując wyświetlanie się naszej firmy na wyższych pozycjach nawet nad wynikami organicznymi.
Mówiliśmy już o konkurencji, prowadzenie biznesu w dzisiejszych rynkowych realiach to naprawdę duże wyzwanie, wymagające wiedzy, zaangażowania i stałego monitorowania oraz analizy poczynań naszych i konkurentów. Klienci są coraz bardziej niecierpliwi, chcą skorzystać z oferty czy zamówić usługę od razu, w momencie kiedy mają taką potrzebę – i tu z pomocą przychodzą wizytówki Google Maps. Wyobraźmy sobie np. turystów podróżujących na rowerach szlakiem miast Dolnego Śląska. Podczas wizyty w Kłodzku i zjazdu z zabytkowej pruskiej Twierdzy jeden z nich zauważył uszkodzoną oponę. Co zrobi w tej sytuacji? Oczywiście wyciągnie swojego smartfona i wpisze w okno wyszukiwarki prawdopodobnie frazę naprawa rowerów Kłodzko lub serwis rowerowy Kłodzko. I teraz już wiecie co się stanie? Z pewnością zobaczy kilka wyników zaproponowanych przez Google. Wizytówka miejsca, która pojawi się najwyżej zostanie najprawdopodobniej wybrana przez turystę jako miejsce naprawy. Stanie się tak ponieważ wizytówka Google Maps dobrze zoptymalizowana (edytowana i prowadzona przez właściciela) pomaga odnaleźć potencjalnym klientom lokalnych przedsiębiorców. Czytelne informacje, zamieszczone fotografie miejsca, dokładny adres i telefon tworzą profesjonalny wizerunek firmy i umożliwiają szybki kontakt, dlatego tak istotne z punktu pozyskania klientów jest posiadanie i prowadzenie wizytówki Google Maps.
Jak już powiedzieliśmy powyżej wizytówka Google działa na korzyść Twojego biznesu na kilku poziomach. Przede wszystkim:
– pomaga w pozycjonowaniu twojej firmy, nawet jeżeli nie masz strony internetowej i nie jesteś aktywny w mediach społecznościowych, dobrze zoptymalizowana wizytówka zapewni ci wysoką widoczność w wynikach wyszukiwania, zwłaszcza jeśli działasz na rynku lokalnym
– daje możliwość poinformowania o profilu działalności twojej firmy, dodania charakterystycznych dla twojego biznesu kategorii, ułatwiających znalezienie oraz zawiera podstawowe dane teleadresowe ułatwiające szybki kontakt
– dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom wizytówka w Google posiada ciekawe funkcjonalności, jak dodawanie wpisów, dzięki którym możesz informować klientów o aktualnych promocjach, wyprzedażach czy wydarzeniach
– możesz dzielić się ciekawym kontentem związanym z funkcjonowaniem twojego biznesu, np. publikować interesujące zdjęcia, wirtualne spacery czy zamieszczać video prezentujące twoją firmę
– wizytówka na mapach Google to również szansa na budowanie i utrzymywanie relacji z klientami, którzy mogą oceniać twoją firmę przez przyznawanie gwiazdek (od 1 do 5) oraz zostawiać komentarze. Pamiętaj, że każda aktywność klientów na twoim profilu to dla Ciebie szansa na analizę feedbacku z rynku.
– wizytówka w Google doskonale sprawdza się na urządzeniach mobilnych, jak smartfony z których korzysta duża część użytkowników Internetu.
Tak naprawdę zoptymalizowana wizytówka będzie pracowała zarówno na korzyść dużych gigantów, z reputacją i pozycją, jak i małych, dopiero powstałych firm, które są w początkowej fazie budowania swojej marki wśród lokalnej społeczności. Warto intensyfikować wszystkie działania, które pomogą robotom wyszukiwarek dotrzeć do naszej firmy i umieścić ją jak najwyżej w wynikach wyszukiwania organicznego.
Z wizytówek w Google Maps korzystają wszyscy, którym zależy na ułatwieniu odszukania swojej działalności potencjalnym klientom. Przekrój pojawiających się biznesów jest naprawdę bardzo różnorodny: w tym gronie znajdują się hotele, restauracje, salony kosmetyczne, serwisy samochodowe, kluby fitness, salony tatuażu, kina, kluby golfowe i wiele, wiele innych podmiotów z różnych dziedzin biznesu. Warto zauważyć, że swoją wizytówkę mogą posiadać również placówki i instytucje, np. szkoły, uczelnie, przychodnie lekarskie, muzea itp. Ważnym aspektem jest posiadanie własnego fizycznego adresu i numeru telefonu, pod którym funkcjonuje nasza działalność, ponieważ adres może być wykorzystany przez Google jako jeden ze sposobów do weryfikacji czy jesteśmy właścicielami danej firmy.
Pamiętacie przykład z turystami na rowerach w Kłodzku? Wyobraźcie sobie, że jesteście w Gdańsku i szukacie japońskiej restauracji, nie będziecie pytać przechodniów (bo też z pewnością traficie na turystów), tylko znowu poprosicie o pomoc Google, które po kilku sekundach wyświetli Wam listę najwyżej ocenionych lokali cieszących się najlepszą reputacją w mieście. Tak samo zadzieje się w przypadku zapytań o sklep zabawkowy czy pogotowie ślusarskie w Waszym mieście. Jeśli prowadzicie właśnie taką działalność i będziecie posiadać wizytówkę w Internecie, klienci na pewno do Was trafią. Już na tym poziomie możecie odnieść znaczną przewagę nad firmami, które mają wizytówki niezweryfikowane i nie są ich właścicielami, nie mówiąc już o podmiotach, które w ogóle nie są dostępne dla wyszukiwarek. Jak widzicie korzyści wynikające z posiadania tak dostępnego, prostego i bezpłatnego narzędzia jak wizytówka w mapach Google są naprawdę wymierne.
Zaledwie kilka kroków dzieli Cie od dołączenia do społeczności przedsiębiorców, którzy zdecydowali się utworzyć profil swojej firmy korzystając z narzędzia jakim jest wizytówka Google. Jak zrobić to profesjonalnie? Tak jak w przypadku innych produktów oferowanych przez amerykańskiego giganta, również proces tworzenia firmowego profilu w popularnej wyszukiwarce jest bardzo prosty i z pewnością poradzi sobie z nim każdy, kto potrafi obsługiwać komputer i porusza się w przestrzeni Internetu. Oczywiście zawsze można poprosić o pomoc kogoś, kto już przechodził ten proces luz skorzystać z oferty wyspecjalizowanej agencji interaktywnej.
Pamiętajmy, że Google nie pobiera żądnych opłat za utworzenie wizytówki. Wiele mniejszych firm może obawiać się uruchomienia profilu z powodu ewentualnych opłat za utrzymanie wizytówki. Są one bezpodstawne, a być może wzięły się stąd, iż niektóre agencje reklamowe, agencje interaktywne, firmy informatyczne mają w swojej ofercie zakładanie i optymalizację kont firmowych w wyszukiwarce Google. Być może nawet przedstawiciele takich firm dzwonili do Ciebie z propozycją opłaty za przedłużenie funkcjonującej już wizytówki? Takie działanie nie powinno mieć miejsca, ponieważ tak, jak już wcześniej mówiliśmy korzystanie z tego narzędzia jest zupełnie darmowe. W ten sposób Google ułatwia firmom prowadzenie i rozwój swojego biznesu, nie pobierając za stworzenie i utrzymanie żadnych opłat.
Gdy jednak zdecydujemy się na współpracę z firmą zewnętrzną warto wiedzieć, że jest to narzędzie darmowe, ale agencja interaktywna może jednak zażyczyć sobie opłaty za utworzenie i optymalizację konta. Na pewno należy to wcześniej uzgodnić by uniknąć ewentualnych przykrości i nieporozumień.
Teraz przechodzimy do konkretów. Wiesz już czym jest wizytówka i jakie przynosi korzyści, nadszedł czas żebyś zaistniał w sieci. Do utworzenia profilu swojej firmy będziesz potrzebował konta Google, w tym celu musisz wejść na ogólną stronę z opcją logowania.
Zanim wybierzesz właściwą opcje pamiętaj, że w przyszłości możesz przekazać komuś, np. swojemu pracownikowi czy firmie zewnętrznej, dane potrzebne do logowania. Jeśli użyjesz prywatnych adresów to musisz liczyć się z tym, że osoby trzecie będą znały twoje dokładne dane, login i hasło. Dlatego najlepiej utworzyć niezależne nowe konto e-mail.
Po wybraniu opcji utwórz konto możesz zalogować się za pomocą swojego aktualnego adresu pocztowego (gmail), utworzyć nowe, firmowe konto gmail lub posłużyć się swoim firmowym adresem e-mail (nie musi być gmail). Jeśli wybierzesz ostatnią opcję, po wpisaniu danych będziesz poproszony o weryfikację swojego adresu e-mail. Wejdź na swoją firmową pocztę, sprawdź maila od Google i potwierdź, że chcesz założyć konto.
Posiadając konto Google możesz korzystać z wszystkich produktów i usług oferowanych przez tę platformę, a jest ich naprawdę sporo. Jednak wracajmy do naszej wizytówki. Teraz musimy wejść na stronę https://www.google.com/business/ gdzie wyświetli nam się formularz do wypełnienia z podstawowymi, ale bardzo ważnymi danymi.
Kreator poprosi nas o podanie Nazwy firmy – tu podajemy precyzyjną nazwę naszego biznesu bez dodawania zbędnych słów kluczowych. Następnie przechodzimy do wypełnienia danych teleadresowych (kraj, ulica, kod, miasto, telefon stacjonarny). Podanie właściwego adresu jest niezbędne do przeprowadzenia weryfikacji – Google wyślę nam pocztą tradycyjną kartkę z kodem weryfikacyjnym. W rubryce telefon, jeśli mamy stacjonarny numer, to ten dajemy jako pierwszy, możemy również dopisać kolejny telefon komórkowy. Numer telefonu również może nam się przydać to potwierdzenia naszej tożsamości przez Google. Warto zastanowić się też nad precyzyjnym wypełnieniem pola kategoria, które będzie definiowało główny obszar naszej działalności. Po wybraniu głównej kategorii będziemy mogli też dodać kolejne, wybierając je z możliwych opcji. W miejscu przeznaczonym na witrynę wpisujemy adres internetowy – może to być adres naszej strony lub profilu w mediach społecznościowych, np. na Facebooku czy strony utworzonej w kreatorze stron Google Moja Firma.
Ostatnie pole wyboru dotyczy kwestii czy Dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów. Ważną rzeczą przy tym polu jest zwrócenie uwagi na zdanie Obsługuję też klientów pod adresem mojej firmy (jeśli nie zaznaczymy tej opcji nasz adres nie będzie widoczny dla użytkowników map Google). Jeśli zaznaczymy obie opcje, teraz będziemy mogli również oznaczyć terytorialny zasięg, w którym jest aktywny nasz biznes. Może to się odbyć przez wskazanie kodu pocztowego, wpisanie konkretnego miasta czy zaznaczenie większego regionu. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie ograniczenie zasięgu do terytorium, pokrywając go adresem siedziby firmy i najbliższym obszarem. Wracając do naszego przykładu z rowerzystami z Kłodzka – jeśli właściciel jednego z serwisów ujawnił swoje pełne dane adresowe oraz zawęził obszar do miasta Kłodzka, jego wizytówka na pewno wyświetli się turystom. Gdyby jak obszar swojej działalności zaznaczył cały region, albo województwo, wtedy znacznie zmniejszyłby swoje szanse na pojawienie się wizytówki zakładu na wysokich pozycjach w rankingu wyszukiwania.
Dochodzimy do kluczowego momentu, ponieważ bez dokonania procesu weryfikacji Google nie będzie mogło opublikować wizytówki. Jeżeli nasza wizytówka już istniała w sieci, a my teraz chcemy ją tylko przejąć, potwierdzając, że jesteśmy jej właścicielami, najprawdopodobniej będziemy mogli skorzystać z opcji weryfikacji za pomocą e-maila lub telefonu, Automat zadzwoni do nas i poda kilku cyfrowy kod, który należy zapisać i najlepiej od razu wpisać w wyznaczonym polu. Tak stanie się gdy Google rozpozna już adres naszej siedziby lub telefon stacjonarny.
Jeżeli weryfikacja odbędzie się za pomocą kartki pocztowej to musimy uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na przesyłkę nawet do trzech tygodni. Pamiętajmy, że kod z pocztówki ważny jest tylko przez trzydzieści kolejnych dni!
Tworząc konto swojej firmy automatycznie zostanie utworzone konto w Google+ dając nam kolejne opcje zafunkcjonowania w Internecie i budowania swojej reputacji w sieci. Warto zapoznać się również z możliwościami jakie oferuje to rozwiązanie.
Teraz możemy popracować nad zawartością i spersonalizowanym wyglądem Twojej wizytówki. Warto poświęcić trochę czasu i dokładnie zedytować wszystkie możliwe obszary. Zaczynamy od podania kategorii najlepiej opisującej naszą działalność, następnie podajemy godziny pracy, przy czym możemy tu również dodać godziny, w których jesteśmy dostępni w dni wolne lub święta.
To bardzo istotna część optymalizacji naszej wizytówki. Przede wszystkim powinniśmy dodać zdjęcie Profilowe oraz duże zdjęcie banerowe opisane jako Okładka. W dziale zdjęcia znajdują się różne zakładki jak Autorstwa Właściciela, Z zewnątrz, Wewnątrz, 360, Przy pracy, Zespół czy Identyfikacja wizualna. W tej ostatniej zakładce należy umieścić na przykład logotyp. Ważne żeby podczas dodawania kontentu zdjęcia przypisywać do odpowiednich kategorii. W tym samym pasku zakładek znajduje się opcja Autorstwa Klienta, do której będą trafiać fotografie publikowane przez Twoich klientów, również Lokalnych Przewodników Google.
Wizytówka firmy w Google oprócz narzędzi do publikacji podstawowych informacji o naszym biznesie daje nam również możliwość komunikacji i wchodzenia w interakcję z naszymi klientami. Goście, klienci, osoby, które kupiły nasz produkt mogą podzielić się swoją opinią z innymi użytkownikami bezpośrednio na naszym profilu. Do dyspozycji są dwie opcje: pozostawienie oceny w postaci przyznania gwiazdki od jednej do pięciu lub wystawienie komentarza bądź jednego i drugiego. Oczywiście z punktu widzenia działań marketingowych ważne są słowa, komentarze, z których możemy wiele się dowiedzieć, ale nawet jeśli otrzymaliśmy tylko opinię, zawsze możemy poprosić daną osobę o napisanie również komentarza. Użytkownicy Internetu chętnie dzielą się swoim zdaniem, zwłaszcza Lokalni Przewodnicy Google, którzy również za swoją aktywność są nagradzani punktami, które wymieniają na specjalne korzyści i przywileje.
Duża liczba gwiazdek, przekłada się na ogólną ocenę, a to oczywiście nie pozostaję bez wpływu na pozycję naszej firmy w rankingu wyników w wyszukiwarce.
Może się również zdarzyć, że osoba która wcześniej zajmowała się marketingiem lub pracownik bez naszej wiedzy założył już wizytówkę i dochodzi w tym przypadku do duplikacji wizytówek. Profil mogło również automatycznie wygenerować samo Google. Musimy zadbać o jedną, zweryfikowaną wizytówkę, którą będziemy mogli w pełni zarządzać i nadzorować.
Znając już wartość wizytówki dla naszego biznesu powinniśmy o nią dbać, tzn. aktualizować multimedia przez dodawanie ciekawych zdjęć oraz korzystać z wszelkich dodatkowych funkcjonalności oferowanych przez Google. Jedną z ciekawszych opcji jest tzw. Google Post czyli możliwość kreacji wpisów złożonych z krótkiej wiadomości tekstowej uzupełnionej fotografią. W opisie możemy poinformować o aktualnej promocji, zbliżającym się wydarzeniu czy planowanych wyprzedażach. Do dyspozycji mamy też przyciski do zaznaczenia właściwej opcji jak. Zarezerwuj, Zamów online czy Kup oraz możliwość określenia czasu promocji.
Należy również pamiętać o aktywności Lokalnych Przewodników Google oraz klientów, którzy mogą nanosić niektóre informacje w profilu, dlatego warto stale obserwować co dzieje się z naszą wizytówką. W ten sposób możemy błyskawicznie reagować na wszelkie niekorzystne z naszego punktu widzenia zmiany.
Wracając do funkcjonalności równie praktycznym rozwiązaniem jest opcja darmowego kreatora stron internetowych, pozwalającego na stworzenie prostej witryny one page w domenie business.site. Jeśli do tej pory z różnych powodów nie posiadaliśmy swojej witryny, to z pomocą tego narzędzia utworzymy prostą opartą na gotowym szablonie stronę internetową, która na pewno wzmocni naszą pozycję w sieci
Przydatną funkcją jest też nadanie uprawnień innym osobom, np. naszemu pracownikowi czy firmie zewnętrznej, pozwalającym na dostęp i zarządzanie wizytówką. Status menedżer ma jednak ograniczony dostęp, pozostawiając główne kompetencje po stronie właściciela.
Amerykański potentat internetowy pomyślał również i o tym. Możemy przestać zarządzać daną wizytówką usuwając ją z naszego konta. Jeśli nie sprawujemy już funkcji menedżera również możemy zrezygnować z administrowania profilem przez zaznaczenie opcji „Nie zarządzaj już tą firmą”, i dalej wybierając „Menedżerzy”. Będąc właścicielem mamy też prawo do usunięcia całego profilu przez wybór opcji Usuń stronę.
Czy wizytówki, które są dłużej obecne w sieci lepiej się wyszukują? Wszystko wskazuje na to, że tak. Zmiany dokonywane w nazwie firmy czy poprawki w adresie mogą powodować „wyzerowanie” historii naszego konta Google. Warto zatem dokładnie przemyśleć jakie dane chcemy wpisać jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia profilu naszej firmy.
Wygląda na to, że masz już wszystkie potrzebne informacje do stworzenia wizytówki twojej firmy w Google. Potęga i potencjał wyszukiwarek jest naprawdę ogromny, dlatego warto korzystać z wszystkich narzędzi i rozwiązań, które pomagają naszym biznesom w osiąganiu jak najwyższych wyników w wynikach organicznych.