Zakopane – co warto zobaczyć?

Położone u stóp Tatr Zakopane od wieków przyciąga turystów z Polski i obcokrajowców bliskością gór, charakterystyczną architekturą i wyjątkowym klimatem. Miasto ze swoją rozbudowaną bazą noclegową i turystyczną infrastrukturą jest idealnym miejscem na spędzenie aktywnego weekendu i dłuższego wypoczynku.

W Zakopanem znajdziesz wiele ciekawostek, atrakcji turystycznych czy geograficznych. Jedną z nich jest sama lokalizacja miasta, ponieważ Zakopane leży na wysokości 750–1126 m n.p.m. i jest najwyżej położonym miastem Polski.

Historia miasta zaczyna się w XVII wieku, kiedy to znajdowała się tutaj osada pasterska i wieś. Prawdziwy rozkwit Zakopanego miał związek z popularyzacją jego walorów klimatycznych i uznanie go za uzdrowisko, co miało miejsce w 1886 r. Duży wkład w rozwój miasta wniósł hrabia Władysław Zamoyski, który m.in. stworzył podwaliny obecnego parku narodowego.

Do Zakopanego pod koniec XIX w. chętnie przyjeżdżała inteligencja i czołowi polscy twórcy, dzięki czemu miasto szybko zyskało charakter ważnego ośrodka kulturalnego. Bywali tu i mieszkali tacy znani artyści jak Stanisław Witkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Henryk Sienkiewicz czy Karol Szymanowski. Na scenie teatralnej zobaczyć można było przedstawienia z udziałem wybitnych aktorów: Heleny Modrzejewskiej czy Ireny i Ludwika Solskiego. Powstałe w 1873 r. Towarzystwo Tatrzańskie popularyzowało nie tylko wiedzę o Tatrach i regionie, ale również dbało o rozwój infrastruktury miejskiej.

 

Zabytki Zakopanego

Jeżeli wybierasz się do Zakopanego po raz pierwszy z pewnością zwrócisz uwagę na charakterystyczny styl zakopiański lansowany w architekturze Podhala przez Stanisława Witkiewicza w latach 90. XIX wieku. Spacerując najstarszą ulicą Kościeliska z liczną zabudową góralską dotrzesz do drewnianego kościołka Matki Bożej Częstochowskiej z 1847 r.

W sąsiedztwie położony jest Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, gdzie zostały pochowane wyjątkowe osoby związane z miastem, jak Tytus Chałubiński, gawędziasz i przewodnik Sabała, Kornel Makuszyński czy poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Świetnym przykładem witkiewiczowskiego stylu jest Willa „Koliba” wzniesiona pod koniec XIX wieku, aktualnie mieści się tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.

 

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

Zakopane to również doskonała baza do uprawiania sportów, szczególnie zimowych, jak i turystyki rowerowej i pieszej. Obowiązkowym punktem podczas wypadu do stolicy Podhala jest spacer po Krupówkach – to ulubione miejsce spotkań w Zakopanem. Ulica zawsze tętni życiem za sprawą wielu restauracji, kawiarni i sezonowych atrakcji. Oczywiście musisz też wjechać na szczyt Gubałówki by podziwiać piękną panoramę miasta i Tatr. Jeżeli jesteś fanem naszych skoczków obowiązkowo wejdź na skocznię Wielką Krokiew. Sprawdź też swoją kondycję wspinając się na Giewont (1894 m n.p.m ), na szczycie którego w 1901 r. został umieszczony 15 metrowy krzyż. Wjedź też kolejką linową na Kasprowy Wierch (1987 m) – o widokach z tego szczytu nawet nie piszemy, bo sam musisz to zobaczyć!

Kultura w Zakopanem od XIX wieku kształtowana była przez wybitnych polskich artystów, którzy zakochali się w Tatrach i swoją działalnością promowali to miasto. Warto odkryć wciąż obecnego artystycznego ducha miasta odwiedzając Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, galerię Władysława Hasiora oraz Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

 

Zaplanuj pobyt w Zakopanem

Zakopane jest najpopularniejszą miejscowością górską i jednym z najczęściej wybieranych miejsc na spędzenie urlopu. Jeżeli chcesz znaleźć nocleg i to w dobrej lokalizacji, warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji, zwłaszcza w wysokim sezonie. Na szczęście miejsc kwaterunkowych ciągle przybywa – w samym mieście znajdują się eleganckie hotele, pensjonaty, wille, domy wypoczynkowe, hostele, apartamenty i prywatne kwatery do wynajęcia. Duża liczba miejsc noclegowych dostępna jest też poza miastem. Hotele w Zakopanem zapewniają wypoczynek na najwyższym poziomie, do wyboru masz miejsca o różnym standardzie i lokalizacji. Osobną kategorią przeżyć kulinarnych są restauracje w Zakopanem, które oferują oczywiście regionalne, góralskie przysmaki i popularne potrawy kuchni z różnych zakątków świata. Bary w Zakopanem są bardzo popularne i dostępne, w sezonie musisz liczyć się, że na miejsce trzeba trochę poczekać.

 

Poznaj miasto z Google

Zanim przyjedziesz do Zakopanego poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące popularnych miejsc i noclegów. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne, a szczególnie hotele i restauracje darmowego narzędzia jakim jest wizytówka Google. Zakopane posiada tak wiele hoteli, restauracji, ciekawych atrakcji i ma szansę na budowanie reputacji tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Zakopane, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele, restauracje i bary, powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google Maps. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do promocji i komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie komentarza zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji czy hotelu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Zakopanem posiadały wizytówkę w Google.

Sprawdź w Zakopanem:

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca Spotkań

Pensjonaty