Chcesz zwiedzić Wrocław? Nie możesz ominąć Hali Stulecia!

Jednym z kluczowych wrocławskich obiektów jest zaprojektowana przez Maxa Berga Hala Stulecia, która została wpisana do rejestru zabytków w 1962 roku. To istotny element architektury nie tylko dla wrocławian, dlatego umieszczono go w 2006 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO stając się tym samym budowlą „ o wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości.  Hala Stulecia zakwalifikowała się także do rejestru zabytków w 1977 roku jako zespół architektoniczny wraz Pergolą, Iglicą i Pawilonem Czterech Kopuł. Nazywana Perłą Wrocławskiego Modernizmu.

Hala stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia poza centrum

W dużych miastach takich jak Wrocław zwykle najznakomitsze zabytki oraz inne ciekawe miejsca znajdują się w ścisłym centrum, przez to turystom łatwo jest zwiedzić poszczególne obiekty w dość krótkim czasie pieszo. Wrocław pod tym względem stanowi wyjątek, ponieważ obowiązkowe punkty na turystycznej mapie miasta są umiejscowione w różnych lokalizacjach. Mowa między innymi o Hali Stulecia, która co prawda nie znajduje się na obrzeżach miasta, ale i tak należy skorzystać z komunikacji miejskiej, jeśli rozpoczynamy wędrówkę od Rynku – na ulicę Wystawową 1, bo tam znajduje się obiekt,  prowadzi ponad 3-kilometrowa trasa. Najszybciej dotrzemy do niej tramwajem nr 10 z Rynku w kierunku Biskupina. Po ośmiu przystankach (ok. 19 minutach) wysiadamy dosłownie pod samą Halą. Warto dodać, że bilety tramwajowe kosztują 3 złote (ulgowe 1,5 zł) i można je zakupić w pojeździe za pomocą karty płatniczej. We Wrocławiu znajdują się również liczne automaty z biletami, lecz trzeba pamiętać, że nie uświadczymy ich na każdym przystanku. Dobrym pomysłem wydaje się wypożyczenie roweru, gdyż pod tym względem Wrocław jest bardzo bogato wyposażony – w marcu 2018 roku uruchomiono już 77 stację Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Cennik, mapę stacji i regulamin znajdziemy na stronie internetowej systemu WRM.

Hala Stulecia? A może Hala Ludowa?

Dowiedzieliście się, że Hala Stulecia jest zabytkiem oraz obiektem znajdującym się na liście UNESCO, a także jak się do niej dostać. Teraz czas na przedstawienie dokładnie tej ważnej dla Wrocławia budowli. Zacznijmy od nazwy, która została przekształcona z Hali Ludowej, a ta z… Hali Stulecia. Dokładnie tę samą nazwę obiekt miał w momencie jego otwarcia w 1913 roku. Zmiana nazwy na „Hala Ludowa” nastąpiła po 1945 roku i tak naprawdę funkcjonuje do dzisiaj, ponieważ nigdy nie było oficjalnego powrotu do pierwotnej nazwy. Jednak na listę UNESCO została wpisana jako Hala Stulecia (a dokładnie Centennial Hall in Wrocław) i w ten sposób nazywa ją gros Polaków. O tym, jaka nazwa „zwycięży”, zadecyduje zwyczaj, ponieważ władze miasta nie chcą w to ingerować, zatem sytuacja samoistnie unormuje się sama po latach. Mimo to obiekt jest promowany jako Hala Stulecia i taką też ma stronę internetową.

Hala Stulecia Wrocław

Czym właściwie jest Hala Stulecia?

 

Przejdźmy teraz do najważniejszej informacji, czyli czym właściwie jest Hala Stulecia. Krótko – hala o charakterze widowiskowo-sportowym. Nieco dłużej – hala, w której odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne miasta, m.in. koncerty, wystawy, targi, rozgrywki sportowe, a także kongresy i konferencje, co sprawia, że jest to wizytówka nie tylko miasta, ale i całego kraju na arenie międzynarodowej. Z powodu możliwości pomieszczenia aż 10 000 osób bez problemu zorganizowano takie imprezy, jak np. Mistrzostwa Europy w koszykówce „EUROBASKET”, Międzynarodowe Gale Boksu, koncerty Leonarda Cohena czy Jean Michael Jarra, musical „Metro” oraz Europejski Kongres Kultury. Jak widać, obiekt jest dostosowany do goszczenia wielkich osobistości i sporej widowni.

Hala Stulecia w środku

Nie tylko Hala Stulecia

Jak już wspomnieliśmy, Hala Stulecia znajduje się w rejestrach jako zespół architektoniczny wraz najbliższym otoczeniem obiektu, tj. Iglicą (o wysokości 90,3 metra), Pawilonem Czterech Kopuł (w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej ) i Pergolą. Warto zatem wspomnieć i o tych elementach niezwykłego krajobrazu Wrocławia, zwłaszcza o ostatnim, bowiem Pergola przyciąga tłumy turystów, a latem miejscowych rodzin z dziećmi i młodzieży.
Pergola ma kształt połowy elipsy i tworzą ją dwa rzędy żelbetonowych słupów zwieńczonych kratą i obrośniętych winoroślą. Otacza sztuczny staw, dzięki czemu jest doskonałym miejscem do wypoczynku i sesji zdjęciowych. W 2009 roku na stawie umieszczono fontannę multimedialną, która zachwyca widzów efektami świetlnymi i dźwiękowymi (muzyka współczesna, klasyczna, pop i ambient). Jest to największa fontanna tego typu w Polsce i jedna z największych w Europie.

Widowiskowa fontanna w sezonie letnim prezentuje pokazy codziennie od 10:00 do 17:00 (pokazy dzienne) i od 18:00 do 21:40 (pokazy nocne) – dokładny harmonogram dostępny jest na stronie internetowej. Polecamy przyjechać do Wrocławia na pokazy specjalne, które odbywają się kilkanaście razy w roku i można śmiało stwierdzić, że zapierają dech w piersiach.

Fontanna Pergola we Wrocławiu

Okolica Hali Stulecia

Będąc w Hali Stulecia lub jej pobliżu nie można pominąć innych niesamowitych atrakcji. Obok Pergoli na zwiedzających czeka Ogród Japoński – założony w latach 1909-1913, który zaprezentowano na Wystawie Ogrodniczej w 1913 roku. Nad ogrodem pracowali specjaliści z Polski i Japonii, by obszar ten w pełni oddawał japoński charakter. Nieopodal można odwiedzić zwierzaki w najstarszym ogrodzie zoologicznym w Polsce. Jego mieszkańcami jest ponad 10500 zwierząt z 1132 gatunków! Ogromnym zainteresowaniem w zoo cieszy się powstałe w 2014 roku pierwsze w Polsce Afrykarium.

Opisaliśmy tylko jeden rejon Wrocławia, a takich niesamowitych miejsc stolica Dolnego Śląska ma znacznie więcej! Weekend we Wrocławiu na pewno będzie dla Was niezapomnianym doświadczeniem.

Hala Stulecia Wrocław
4.7 (93.33%) 3 głosów

Polecane: