Capitol serce kulturalne Wrocławia

Teatr Muzyczny zainicjował swoją artystyczną działalność wystawiając dzieło Johanna Straussa „Zemsta Nietoperza” w reżyserii Szymona Szurmieja, działając wówczas jako Operetka Dolnośląska. Premiera odbyła się 21 marca 1955 roku w budynku Opery Wrocławskiej. Od tego czasu zmieniający jeszcze kilkakrotnie nazwy teatr, jest jedną z ważniejszych i prężniej działających instytucji kultury na artystycznej mapie Wrocławia.

Teatr Capitol Wrocław

Historia teatru

Breslau. Gartenstrasse (ulica Ogrodowa) – na działce numer 22 w latach 1928-1929 powstaje reprezentacyjny, luksusowy budynek zaprojektowany przez niemieckiego architekta Friedricha Lippa. Pełen przepychu obiekt to przede wszystkim nowoczesne i luksusowe kino, ale również teatr, rewia i varietes. Ówcześni mieszkańcy Wrocławia mogli być dumni z Capitolu, który zyskał miano najpiękniejszego i najbardziej reprezentacyjnego kinoteatru we wschodnich Niemczech. Nowoczesny budynek miał aż sześć pięter, a z technologicznych nowinek posiadał klimatyzację Nad klasą obiektu zachwycały się też turystyczne przewodniki. Projektant Friedrich Lipp miał już w swoim portfolio równie okazałe kino wzniesione w stolicy Niemiec (1926 rok., Berlin, Kino Atrium). Uroczyste otwarcie Capitolu odbyło się 20 lutego 1929 roku, a w wydarzeniu uczestniczyła elita miasta i licznie zaproszeni goście.
Wnętrze obiektu było równie wystawne i prestiżowe jak połyskująca złotem fasada. Za ogólny koncept odpowiedzialny był architekt Paul Siemers, pracami dotyczącymi detali wystroju kierował Otto Kurth. Cały kompleks tworzyły trzy integralne budynki biura, hotel i serce obiektu – wystawna sala widowiskowa, która mogła pomieścić aż 1200 widzów.

Capitol Wrocław Teatr Muzyczny

Świetność najpiękniejszego kina wschodnich Niemiec przeminęła razem z działaniami wojskowymi prowadzonymi w czasie drugiej wojny światowej w mieście zamienionym w Festung Breslau, mającym bronić się do ostatniego żołnierza. W wyniku oblężenia zniszczeniu uległ front budynku z piękną świetlisto-złotą fasadą i piętra, przetrwał jedynie budynek administracyjny i na szczęście sala kinowa, w której po przejęciu miasta przez polską administrację zaczęło działać kino „Śląsk”. Nowi mieszkańcy Wrocławia mogli zobaczyć tu pierwszy wyświetlany film pt. Srebrna flota. Razem z przybywającymi do stolicy Dolnego Śląska nowymi obywatelami przyjechało wielu artystów i wykonawców operetkowych, którzy wkrótce zasilili szeregi nowo powstałej Operetki Dolnośląskiej.
Data założenia Teatru 21 marca 1955 roku wiąże się z premierowym przedstawieniem Zemsty Nietoperza – wielkiego dzieła Johanna Straussa w reżyserii Szymona Szurmieja. Od 1964 r. artyści przenieśli się z użyczającej im gościnności sceny Opery do budynku kina „Śląsk”. Przez kolejną dekadę budynek był remontowany w stylu socrealistycznym, pod koniec lat 80. ubiegłego wieku obiekt wymagał kolejnych inwestycji. Wielka powódź, która nawiedziła miasto w 1997 roku doprowadziła do kolejnych zniszczeń siedziby teatru..
Dobre czasy dla teatru rozpoczął rok 1999 wtedy to Operetka Wrocławska została pełnoprawnym właścicielem kina „Śląsk” i scena zaczęła funkcjonować pod nazwą Teatr Muzyczny – Operetka Wrocławska. Początek XXI wieku wiąże się z dynamicznymi zmianami dla teatru, który od 2004 r. wrócił do historycznej nazwy Capitol.
Okres wspaniałości Teatru Muzycznego umocniła rozbudowa i modernizacja obiektu dzięki funduszom unijnym w latach 2011-2013. Teatr został aż czterokrotnie powiększony i wyposażony w zaawansowaną technologicznie scenę. Kolejne w historii obiektu wielkie otwarcie nowego gmachu w dniu 28 września 2013 roku uświetniła premiera Mistrza i Małgorzaty wg powieści Michaiła Bułhakowa w reżyserii byłego dyrektora teatru (2002-2006) Wojciecha Kościelniaka.

 

Capitol. Artystyczna klasa. Nowoczesność i tradycja

Teatr Muzyczny Capitol należy do najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców miasta
i województwa dolnośląskiego jednostek kulturalnych Samorządu Miasta Wrocławia. Duży wpływ na komercyjny i artystyczny sukces Capitolu ma starannie dobrany repertuar adresowany do wykształconego, świadomego dorosłego widza, a także młodego odbiorcy sztuki.
Na scenie Capitolu wystawiane są spektakle rozrywkowe, broadwayowskie musicale, a także adaptacje klasyki polskiej i światowej literatury.
Wytworne i stylowe, odrestaurowane z największą starannością wnętrza w stylu modernistycznym potęgują siłę artystycznych wrażeń podczas wystawianych tutaj przedstawień.
Ważną imprezą teatralno-muzyczną, która od 2006 roku na stałe weszła do kalendarza produkowanych przez Capitol wydarzeń jest Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Również w 2006 roku stanowisko dyrektora teatru objął zarządzający obiektem do dziś znany wrocławski aktor Konrad Imiela.

Teatr Muzyczny Capitol

Nazwy teatru na przełomie XX i XXI wieku.

Operetka Dolnośląska (1955-1977)
Teatr Muzyczny (1977-1979)
Operetka Wrocławska (1979-1991)
Teatr Muzyczny-Operetka Wrocławska (1991-2004)
Capitol (2004-)

Teatr Muzyczny Capitol
5 (100%) 2 głosów

Polecane: