Toruń – co warto zobaczyć?

Toruń należy do najstarszych miast Polski. Kojarzy się głównie z piernikami, Mikołajem Kopernikiem i krzyżakami. Miasto posiada wspaniałe zachowane zabytki oraz liczne tereny zielone, dzięki którym zwiedzanie i wypoczynek będą niezapomnianym przeżyciem.

Zabytki Torunia

 

Położony nad Wisłą Toruń jest jednym z piękniejszych i ciekawszych do odkrywania miast Polski. Toruń pojawia się w źródłach historycznych po raz pierwszy w dokumencie lokacyjnym z 1233 r. Ze względu na położenie geograficzne już dużo wcześniej istniało tu osadnictwo, przebiegał tędy też szlak bursztynowy, a od IX do XIII w. funkcjonował gród słowiański. Początki i rozwój miasta związany jest z zakonem krzyżackim aż do czasów wojny trzynastoletniej między Koroną Królestwa Polskiego a państwem zakonu krzyżackiego. Turystyczne serce i zarazem miejsce spotkań w Toruniu wszystkich turystów to przede wszystkim wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Średniowieczny Zespół Miejski tworzony przez trzy ważne elementy: Stare Miasto, Nowe Miasto i Zamek krzyżacki. Z ogromu zabytkowych obiektów sakralnych i świeckich z różnych okresów historycznych koniecznie zobacz te najważniejsze, jak: średniowieczny Ratusz Staromiejski, gotycką Katedrę Świętojańską z największym w Polsce dzwonem średniowiecznym Tuba Dei, gotyckie perełki Kościół Mariacki i Kościół św. Jakuba. Odwiedź też reprezentacyjne budowle: Dwór Artusa i Dwór Bractwa św. Jerzego. Niezapomnianym przeżyciem będzie wizyta na Zamku krzyżackim z połowy XIII w. Miasto od zawsze było strategicznym punktem militarnym, świadczy o tym zachowana budowla XIX wiecznej Twierdzy Toruń. Jako ważny ośrodek handlowy Toruń, który należał do związku hanzeatyckiego posiadał obiekty magazynowe – z tego okresu pochodzą najstarsze w kraju toruńskie Spichrze.

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

 

Toruń możesz zwiedzać i odkrywać na wiele sposobów. Mnogość zabytków i interesujących miejsc jest naprawdę zdumiewająca. Jeżeli zobaczyłeś już najważniejsze zabytki, teraz możesz zrobić sobie zdjęcie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika z 1853 r. Turystyczną atrakcją są też zachowane mury miejskie z basztami i bramami: np. Bramą Mostową, Basztą Monstrancja czy Bramą Klasztorną. Po przerwie na słynne toruńskie pierniki udaj się pod Krzywą Wieżę – średniowieczną basztę miejską przechyloną z powodu niestabilnego gruntu. Na fotkach świetnie prezentują się też barokowa Kamienica Pod Gwiazdą i średniowieczne Domy Patrycjuszowskie. W historycznym mieście znanego astronoma wypadałoby zajrzeć do Planetarium i zapoznać się z wizerunkami naszych władców w kolekcji złożonej z 24 portretów królów Polski. Toruń należy do czołówki najbardziej zielonych miast naszego kraju. Znajduje się tutaj kilkanaście parków, tereny rekreacyjne oraz zlokalizowany w centrum miasta rezerwat leśny Kępa Bazarowa.

Miasto od zawsze było ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym w tej części kraju. Oprócz zabytków, atrakcji turystycznych również kultura w Toruniu jest magnesem przyciągającym do miasta gości. Liczne muzea (Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń), kina, galerie, teatry i sceny kultury alternatywnej, a także cykliczne wydarzenia artystyczne, jak Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” , Festiwal Muzyczny Toruń-Muzyka i Architektura czy Toruński Festiwal Nauki i Sztuki budują atrakcyjny kulturalnie wizerunek tego niezwykłego miasta.

Zaplanuj pobyt w Toruniu

 

Toruń jest jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc w kraju. Chętnie przyjeżdżają tu turyści zmierzający nad morze, miłośnicy gotyku i krzyżackich zabudowań. Jeżeli planujesz odwiedzić to miejsce podczas wakacji, lepiej wcześnie pomyśl o rezerwacji noclegu. Hotele w Toruniu przygotowały dla turystów dużą liczbę miejsc noclegowych w różnych standardach. Możesz skorzystać też z oferty pensjonatów, willi, hosteli oraz prywatnych apartamentów.
Miastem można dosłownie delektować się zajadając słynne toruńskie pierniki i odwiedzając liczne restauracje w Toruniu, kameralne kawiarenki zlokalizowane zwłaszcza na starówce. Dużą popularnością cieszą się chętnie wybierane przez przybyszów bary w Toruniu serwujące szybki i smaczny posiłek.

Poznaj miasto z Google

 

Zanim przyjedziesz do Torunia poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz informacje dotyczące noclegów i zabytków. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego istotne jest wykorzystanie darmowego narzędzia jak wizytówka Google. Toruń, który posiada tak wiele hoteli, restauracji i atrakcji może budować reputację tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Toruń, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele i restauracje powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google Maps. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Toruniu posiadały wizytówkę w Google.

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca spotkań