Szklarska Poręba jest uznaną stacją klimatyczną. Już w średniowieczu przybywali tu poszukiwacze cennych minerałów i działały huty szkła. Od XIX wieku przyrodnicze i geograficzne walory miejscowości sprawiły, że stała się popularną atrakcją turystyczną.
Szklarska Poręba nie należy do miejscowości z dużą liczbą zabytków. Jej walory to głównie piękne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie gór oraz różne możliwości aktywnego spędzania czasu. Początki tego miejsca sięgają wczesnego średniowiecza, gdy należała do zakonu Joannitów. Te tereny obfitowały w cenne minerały i kruszce, których poszukiwali zakonnicy oraz Walończycy – przybyli z zachodniej Europy. Śladami po ich działalności są pozostałości sztolni oraz rozbudzające wyobraźnię znaki wyryte na skałach. Geneza dzisiejszej nazwy związana jest z funkcjonującymi tutaj osadami drwali i kurzaków, zajmującymi się wyrębem lasów i spalaniem dla potrzeb hut szkła – pierwsza huta powstała już w połowie XIV wieku, kolejne w 1575 r. nad Czeską Strugą, w 1617 r. w Białej Dolinie, w 1754 r. w osadzie Orle i w 1842 r. huta „Józefina”, po II wojnie światowej przemianowana na hutę „Julia”.
Miasto ma swój niepowtarzalny klimat, wszystko do siebie pasuje i współgra. Tyrolska zabudowa sprawi, że poczujesz się jak w alpejskim kurorcie. Odkrywając stolicę radiowej Trójki zwróć uwagę na urocze świątynie z XVIII/XIX wieku – Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP oraz Kościół p.w. Bożego Ciała oo. Franciszkanów. Na przełomie XIX i XX wieku do Szklarskiej Poręby ściągali ludzie sztuki tworząc kolonię artystyczną. Duży wpływ na je powstanie mieli bracia Carl i Gerhart Hauptmann – w ich rodzinnym domu znajduje się dzisiaj muzeum. Jeżeli chcesz obudzić w sobie artystycznego ducha odwiedź też drewniany domek malarza Wlastimila Hofmana, w którym również działa muzeum. Chata Walońska JUNA to znane miejsce spotkań w Szklarskiej Porębie wszystkich osób zafascynowanych historią walońskich poszukiwaczy minerałów w tych górach.
Największą turystyczną atrakcją miasta jest lokalizacja, otaczające Szklarską Porębę Karkonosze i Góry Izerskie, doskonały klimat zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Obowiązkowo wybierz się na Szrenicę – szczyt górujący nad miastem (1362 m n.p.m) po prostu musisz go zobaczyć – możesz skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który jest najprostszym sposobem na zdobycie góry. Przepiękne panoramy będziesz mógł też podziwiać ze Złotego Widoku – urwiska nad doliną Kamiennej o wysokości do 20 m. Niepowtarzalne widoki na Karkonosze, miasto i Kotlinę Jeleniogórską czekają cię również z Zakrętu Śmierci. Chybotek to ciekawa naturalna ekspozycja kilku granitowych bloków, z których największy można łatwo rozkołysać. Miejsce owiane jest legendami o skarbcu i Duchu Gór. Bardzo ciekawą atrakcją jest Astrościeżka w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach przy Stacji Turystycznej ORLE odwzorowująca układ słoneczny. Do interesujących formacji skalnych należą Krucze Skały z działającym tam ośrodkiem sportów ekstremalnych oraz wysokie na 18 m Krzywe Baszty. Ciekawostką przyrodniczą są malowniczo położone wodospady: Wodospad Szklarki i najwyższy w Sudetach Wodospad Kamieńczyka.
Kultura w Szklarskiej Porębie upowszechnia się dzięki działającym tu placówkom kulturalnym jak galerie artystyczne czy muzea. Poza wspomnianymi już Domem Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskim i Muzeum – Dom Wlastimila Hofmana działają też Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Muzeum Mineralogiczne oraz Muzeum Energetyki.
W Szklarskiej zawsze jest pięknie, bez względu na porę roku, ale jeśli zamierzasz przyjechać tu latem, to lepiej wcześniej zabookuj sobie nocleg. W mieście działają liczne wille, pensjonaty, hostele, apartamenty i kwatery prywatne. Również hotele w Szklarskiej Porębie oferują wiele miejsc noclegowych w komfortowych warunkach. Po aktywnym dniu szybko zapełniają się turystami kawiarnie i restauracje w Szklarskiej Porębie oferujące dania różnych kuchni. Popularne są też punkty fast food i bary w Szklarskiej Porębie, w których zawsze można zjeść smaczny posiłek w rozsądnej cenie.
Zanim przyjedziesz do Szklarskiej poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak mapy czy wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące noclegów i atrakcji turystycznych. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez nie darmowego narzędzia ułatwiającego promocję, jak wizytówka Google. Szklarska Poręba, która posiada tak wiele atrakcji ma szansę na budowanie reputacji tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Szklarska Poręba, wszystkie punkty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele i restauracje powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google. Dzięki temu zyskują dodatkowy kanał do promocji oraz komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji czy hotelu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Szklarskiej Porębie posiadały wizytówkę w Google Maps.