Położony zaledwie godzinę drogi od Morza Bałtyckiego Szczecin, historyczna stolica Księstwa Pomorskiego jest nowoczesnym, portowym miastem, w którym możesz podziwiać cenne zabytki oraz aktywnie spędzić czas nad wodą, wśród zielonych parków i lasów miejskich.
Zabudowa Szczecina została bardzo mocno zniszczona podczas operacji militarnych II wojny światowej. Znacznie ucierpiała też zabytkowa tkanka historyczna miasta, na terenie którego istniało osadnictwo już w VII-VI w. p.n.e. Szczecin uzyskał prawa miejskie w 1243 r., przez pięć kolejnych stuleci znajdował się pod panowaniem Gryfitów – znanej dynastii Książąt Pomorskich. Ich wspaniałą rezydencją był Zamek Książąt Pomorskich, zrekonstruowany w latach 1958-1980
w stylu renesansowym. O dawnych czasach przypominają też znajdujące się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego kościoły św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Ewangelisty, pozostałość średniowiecznych fortyfikacji – odbudowana po II wojnie światowej Baszta Siedmiu Płaszczy (Panieńska) i zrekonstruowany Ratusz Staromiejski – XV-wieczna siedziba władz miejskich. Przykładem późnogotyckiego budownictwa mieszczańskiego jest Kamienica Loitzów wznoszona w okresie 1539-1547. W pobliżu Zamku Książąt Pomorskich znajduje się zabytkowa Stajnia książęca z ok.1600 r. z zachowanym renesansowym portalem. Reprezentacyjną pamiątką z okresu pruskiej dominacji nad Szczecinem jest Brama Królewska z lat 1725-1728 oraz Pałac Sejmu Stanów Pomorskich wzniesiony w latach 1726-29 (obecnie jedna z siedzib Muzeum Narodowego).
Jedną z większych atrakcji turystycznych stolicy województwa zachodniopomorskiego są Wały Chrobrego, wybudowane na początku XX wieku dzięki staraniom ówczesnego nadburmistrza zwane od jego nazwiska Tarasami Hakena. To kultowe miejsce spotkań w Szczecinie, plener dla koncertów i wydarzeń artystycznych, obowiązkowy punkt na trasie wycieczek. Jeżeli przybędziesz do miasta własnym jachtem, zacumuj przy Bulwarach Szczecińskich i stąd rozpocznij zwiedzanie. Gratką dla eksploratorów będzie wizyta w Podziemnej trasie Szczecina – zrekonstruowanego cywilnego schronu przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej. 26 września 1909 r. odbył się pierwszy seans w Kinie Pionier – tu możesz obejrzeć film, delektując się kawiarnianym klimatem. Niesamowitą, industrialną panoramę nad Odrą (na wysokości ul. Kolumba) tworzą pozostałości dawnych zabudowań wytwórni alkoholi i drożdży – możesz podziwiać je z perspektywy kajaku. Płynąc kajakiem po Międzyodrzu – docenisz spokój i błogość rozlewisk i mokradeł zamieszkiwanych przez rzadkie zwierzęta jak bóbr i liczne ptaki wodne.
Jeżeli będziesz spragniony wrażeń estetycznych, odwiedź TRAFO Trafostacja Sztuki – nowoczesną przestrzeń dla sztuk intermedialnych i interdyscyplinarnych. W sezonie wiosenno-letnim udaj się do miejscowego rosarium i poczuj niezwykły zapach kilku tysięcy róż różnych odmian. Dawkę adrenaliny zapewni Ci przejażdżka łodzią motorową, którą możesz wypożyczyć przy ul. Jana z Kolna 7. Po takiej porcji wrażeń pozwól sobie na wizytę w Historycznych piwnicach Starki – tu podczas zwiedzania będziesz mógł posmakować tego szlachetnego, staropolskiego trunku.
Kultura w Szczecinie to przede wszystkim znakomita oferta miejscowych instytucji kultury, jak Muzeum Narodowe w Szczecinie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, wspierana przez liczne teatry, kina i galerie sztuki. W mieście organizowane są też cykliczne imprezy jak Tydzień Kresowy Kaziuki, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE czy Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”.
Szczecin jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów, dzięki portowi i żeglownej Odrze można drogą wodną dostać się nad Bałtyk. Latem w mieście robi się tłoczniej, dlatego w sezonie wakacyjnym warto wcześniej zabookować sobie nocleg. Hotele w Szczecinie są przygotowane na przyjęcie dużej liczby gości oferując miejsca noclegowe w różnych standardach i oczywiście cenach.
Zagraniczni i krajowi turyści doceniają też doskonałe restauracje w Szczecinie oraz klimatyczne kawiarnie, w których można delektować się atmosferą portowego miasta. Amatorzy domowych obiadów i lubianych pierogów odnajdą też bary w Szczecinie, serwujące smaczne dania w przystępnych cenach.
Zanim przyjedziesz do Szczecina poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak mapy czy wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące zabytków, noclegów i atrakcji turystycznych wartych zobaczenia. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne, a szczególnie hotele i restauracje darmowego narzędzia jakim jest wizytówka Google. Szczecin, który posiada tak wiele hoteli, restauracji, muzeów i miejsc kultury ma szansę na budowanie reputacji tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Szczecin, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele, restauracje i bary, powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google Maps. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do promocji oraz komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie zdjęć, komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Szczecinie posiadały wizytówkę w Google.