Rzeszów – co warto zobaczyć?

Rzeszów jest jednym z ważniejszych miast południowo-wschodniej Polski. Własne lotnisko, dobre połączenie ze stolicą, sprawia, że miasto należy do chętnie wybieranych destynacji przez polskich i zagranicznych turystów. Magnackie rezydencje, secesyjne budynki, parki miejskie tworzą niepowtarzalny klimat dawnej Galicji.

Zabytki Rzeszowa

 

Miasto wykształciło się z wcześniejszego grodu i lokowane było dosyć późno bo dopiero w 1354 roku uzyskując prawa od króla Kazimierza Wielkiego. Centralnym miejscem starej części miasta jest rynek – to równocześnie częste miejsce spotkań w Rzeszowie mieszkańców i turystów. Tutaj dumnie prezentuje się ratusz przebudowany w XIX wieku, studnia oraz znajduje się wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie Piwnice”. To trasa o długości 369 metrów prowadząca korytarzami i piwnicami, które w czasach zagrożenia wojną służyły mieszkańcom jako miejsce schronienia i magazyny. Okazałą budowlą sakralną jest kościół pw. Św. Krzyża, należący do Konwentu Pijarów, a w dawnym klasztorze mieści się dzisiaj Muzeum Okręgowe, eksponujące cenne zbiory sztuki, historii, etnografii i archeologii. Koniecznie trzeba zobaczyć najstarszy zabytek Rzeszowa – wzniesiony w centrum miasta Kościół Farny pw. św. Stanisława i św. Wojciecha z XV wieku. Z historią miasta związany jest znany książęcy ród Lubomirskich – do dziś zachowały się ich wspaniałe rezydencje: Zamek Lubomirskich rozbudowany na przełomie XIX/XX wieku oraz ich letni rodzinny pałac z XVII/XVIII wieku. Cenną pamiątką po mniejszości żydowskiej zamieszkującej kiedyś Rzeszów są dwa budynki byłych synagog: Synagogi Staromiejskiej i Synagogi Nowomiejskiej – obie bożnice zostały zdewastowane przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

 

Poza historycznymi zabytkami miasto posiada też wiele interesujących miejsc, które na pewno są atrakcyjne dla przyjeżdżających tu gości. Ciekawie prezentuje się Most im. Tadeusza Mazowieckiego, który ma drugi co do wysokości pylon w Polsce (108,5 metra). Warto zobaczyć też niesamowity spektakl światła i wody odpoczywając podczas pokazu Rzeszowskiej Fontanny Multimedialnej (spektakle odbywają się codziennie od maja do października). Unikatową atrakcją na saklę europejską jest Okrągła kładka dla pieszych wybudowana nad skrzyżowaniem ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej. Na deser polecamy jeszcze ostatni spacer reprezentacyjnym deptakiem miejskim czyli ulicą 3 maja spinającą Zamek Lubomirskich z Placem Farnym.

Kultura w Rzeszowie kształtuje się poprzez działalność licznych placówek i instytucji jak Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego, Europejski Stadion Kultury, teatry czy Muzeum Okręgowe. W mieście odbywają się cykliczne wydarzenia artystyczne oraz festiwale o randze krajowej i międzynarodowej jak Carpathia Festival czy Koncert „Jednego Serca, jednego Ducha”.

Zaplanuj pobyt w Rzeszowie

 

Planując wycieczkę do stolicy województwa podkarpackiego w sezonie wakacyjnym warto wcześniej zarezerwować sobie nocleg. Hotele w Rzeszowie oferują dużą liczbę miejsc noclegowych w różnych standardach i oczywiście cenach. Turyści mogą skorzystać z oferty dużych sieciowych hoteli, domów wycieczkowych, pensjonatów, a także licznych hosteli i schronisk oraz prywatnych apartamentów.
Turystów przyciągają też świetne restauracje w Rzeszowie, zlokalizowane w obrębie starego miasta, ale też w zakątkach poza ścisłym centrum. Dla zwolenników tradycyjnej kuchni i obiadów jak u mamy, alternatywą są mocno oblegane bary. W Rzeszowie jest do wyboru cała masa takich miejsc, serwujących dobre jedzenie w przystępnej cenie.

Poznaj miasto z Google

 

Zanim przyjedziesz do Rzeszowa, zacznij od Internetu. Wpisując w wyszukiwarkę Google interesujące Cię frazy, szybko znajdziesz to, czego potrzebujesz. Tani i dobry nocleg, najlepsze restauracje, zabytki, popularne miejsca. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne darmowego narzędzia ułatwiającego promocję, jak wizytówka Google. Rzeszów, który posiada tak wiele miejsc sztuki i kultury ma szansę na budowanie ich reputacji w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom Google jak Lokalny Przewodnik. Rzeszów, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele i restauracje powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google. Dzięki temu zyskują dodatkowy kanał do promocji oraz komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Rzeszowie posiadały wizytówkę w Google Maps.

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca spotkań