Poznań – co warto zobaczyć?

Poznań to jedno z najstarszych miast Polski, a jego historia nierozerwalnie złączona jest z najważniejszymi dziejami naszej ojczyzny. Kiedyś dawna siedziba władców i ważne ogniwo w państwie Piastów, dzisiaj również pełni funkcję centrum polskiego biznesu, nauki i kultury. Posiadający liczne zabytki, atrakcje turystyczne i tereny zielone Poznań jest idealnym miejscem na weekendową wycieczkę.

 

Zabytki Poznania

Poznań od zawsze był ważnym ośrodkiem polskiej państwowości. Miasto po raz pierwszy wymieniane jest w 970 r., wspomina je również Gall Anonim w kronice z początku XII wieku. Już kilka tysięcy lat p.n.e. na tych terenach żyli ludzie, Słowianie osiedlili się tu w V wieku n.e.
Do naszych czasów zachowało się bogactwo zabytków architektonicznych z różnych epok, które można podziwiać w wielu dzielnicach miasta. Zwiedzanie zacznij od starego rynku – to tu znajduje się renesansowy ratusz i stojący przed nim symbol jurysdykcji karnej – pręgierz. To obowiązkowe miejsce spotkań w Poznaniu wszystkich wycieczek i turystów, którzy gromadzą się by obserwować trykające się rogami koziołki na ratuszowej wieży. Charakterystyczne kolorowe kamieniczki to domki budnicze – nawiązujące do handlowej tradycji rynku. Majestatyczny biały, klasycystyczny budynek to dawny Odwach, dzisiaj mieści się tu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Odchodzącą od rynku ulicę Gołębią zamyka piękna barokowa Kolegiata Poznańska zwana Farą, z którą sąsiadują okazałe zabudowania dawnego kolegium jezuickiego. Na wzgórzu blisko rynku wznosi się Zamek Królewski z XIII w., w którym gościli przebywający w mieście polscy królowie. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany.

Historycznym centrum Poznania jest Ostrów Tumski z najstarszą w Polsce katedrą, pozostałością pałacu książęcego, kaplicą Dąbrówki i Rezerwatem Architektonicznym Genius Loci z eksponatami dokumentującymi początki Poznania i polskiej państwowości. Największym i reprezentacyjnym zabytkiem Dzielnicy Cesarskiej jest neorenesansowy Zamek cesarski wzniesiony na początku XX wieku dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Na uwagę zasługuje również znajdujący się w pobliżu zamku gmach Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

 

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

Poznań posiada wszystko, czego może oczekiwać turysta przyjeżdżający do dużego, nowoczesnego miasta z ciekawą historią. Miasto obfituje w tereny zielone, piękne parki, promenady i tereny spacerowe. Do takich należą niewątpliwie dwa ogrody zoologiczne, ogród botaniczny oraz zlokalizowana w Parku Wilsona Palmiarnia, rezerwat przyrody Meteoryt Morasko oraz ulubione miejsce relaksu i odpoczynku Poznaniaków – Jezioro Maltańskie z ciekawą infrastrukturą i Termami Maltańskimi – całorocznym kompleksem basenów.

W mieście zachowały się też częściowo fragmenty systemu fortyfikacji tworzących Twierdzę Poznań, z udostępnionymi dla turystów Fortami przy Alei Polskiej, Nowym Zoo oraz przy ul. Lechickiej.

Obowiązkowym punktem jest Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar przy ul. Półwiejskiej, a zwolenników bursztynowego napoju na pewno zainteresuje wizyta w Browarze Wielkopolskim przy ul. Szwajcarskiej. Fani sportu powinni zobaczyć stadion miejski, wyścigowy Tor Poznań oraz tor regatowy Malta. Biznesową ikoną miasta jest największe polskie centrum wystawiennicze – Międzynarodowe Targi Poznańskie. Idealnym miejscem do zapoznania się z historią Ostrowa Tumskiego jest zlokalizowana tuż nad brzegiem Warty Brama Poznania ICHOT. Kultura w Poznaniu, poza licznie działającymi muzeami, kinami i teatrami, to przede wszystkim bogata oferta cyklicznych wydarzeń artystycznych, kulturalnych oraz znanych festiwali jak Malta Festival, Off Cinema, Ale Kino! czy Art & Fashion Festival.

 

Zaplanuj pobyt w cesarskim mieście

Planując wycieczkę do stolicy Wielkopolski w okresie wakacyjnym, z uwagi na dużą popularność i ruch turystyczny, warto wcześniej zarezerwować sobie nocleg. Hotele w Poznaniu oferują dużą liczbę miejsc w różnych standardach i oczywiście cenach. Turyści mogą skorzystać z oferty znanych sieciowych hoteli, domów wycieczkowych, pensjonatów, a także licznych hosteli i schronisk oraz prywatnych apartamentów.

Na terenie starego miasta, rynku oraz w Starym Browarze znajdują się najlepsze restauracje w Poznaniu, a także liczne kawiarnie i cukiernie oferujące wyśmienite dania różnych kuchni oraz regionalne przysmaki. Dla zwolenników tradycyjnych obiadów dobrą propozycją są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów bary. W Poznaniu działają m.in. lokale z kuchnią regionalną, daniami wegetariańską oraz oczywiście typowe bary mleczne.

 

Poznaj miasto z Google

Zanim przyjedziesz do Poznania poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak mapy czy wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące zabytków, noclegów i atrakcji turystycznych wartych zobaczenia. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne darmowego narzędzia ułatwiającego promocję, jak wizytówka Google. Poznań, który posiada tak wiele muzeów, miejsc kultury i rozrywki ma szansę na budowanie reputacji tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Poznań, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele i restauracje powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google. Dzięki temu zyskują dodatkowy kanał do promocji oraz komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie zdjęć, komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Poznaniu posiadały wizytówkę w Google Maps.

Sprawdź w Poznaniu:

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca spotkań