Mikołajki – co warto zobaczyć

 

Położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich Mikołajki noszą zaszczytne miano żeglarskiej stolicy Polski. Latem miejscowość zapełnia się głównie amatorami sportów wodnych i turystami spragnionymi kontaktu z dziewiczą przyrodą.

Zabytki Mikołajek

 

Samo miasto nie obfituje w dużą liczbę zabytkowych obiektów, dlatego jeżeli nastawiasz się na zwiedzanie starych kościołów czy krzyżackich zabudowań musisz potraktować Mikołajki jako jedno z miejsc na trasie wędrówki po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Mikołajki, których nazwa od początku związana była z patronem miejscowej kaplicy pod wezwaniem św. Mikołaja, pojawiają się w pisanych źródłach w pierwszej połowie XV wieku. Opieka patrona miała zapewniać bezpieczeństwo żeglarzy i przejść wodnych. W dawnych czasach istniała w tym miejscu staropruska osada, a mieszkający tu ludzie żyli w symbiozie z wodą, łowili ryby, wycinali drewno i je spławiali, trudnili się też tkactwem. Przeprawiający się przez most zbudowany na przesmyku musieli uiszczać myto, były tu też karczmy i krzyżacki dwór. Mikołajki zostały miastem z mocy dekretu pruskiego króla Fryderyka Wilhelma I, który nadał prawa miejskie wsi w 1726 r.
Kultura w Mikołajkach, którą kształtowały zamieszkujące tu wspólnoty wyznaniowe, uwidoczniła się pod postacią historycznych obiektów sakralnych. Należy do nich najstarsza świątynia Mikołajek, klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy, wzniesiony
w 1842 r. według projektu znanego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla, którego liczne budowle można podziwiać na terenie naszego kraju, Niemiec, Czech i Rosji. Na listę zabytków wpisany jest też neogotycki kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910 r. Ważnym śladem po zamieszkującej te ziemie mniejszości żydowskiego pochodzenia jest kirkut z połowy XIX wieku przy ulicy Dybowskiej, który został uporządkowany przez mieszkańców miasta, przy wsparciu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

 

Z racji swojego położenia nad Jeziorem Mikołajskim i Tałty to najbardziej znane, wręcz kultowe miejsce spotkań w Mikołajkach wszystkich fanów i miłośników sportów wodnych i aktywnego spędzania czasu w bliskim kontakcie z naturą. Jeżeli chcesz poczuć wiatr we włosach i złapać wiatr w żagle, po prostu musisz tutaj przyjechać latem w czasie wakacji.
Poza bardzo aktywnym wypoczynkiem na wodzie, w Mikołajkach i sąsiedztwie miejscowości odnajdziesz ciekawe atrakcje przyrodnicze, zlokalizowane w naturalnych kompleksach m.in. Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Zaledwie 5 kilometrów od Mikołajek położony jest Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno wpisany na światową listę biosfery UNESCO. Jest to unikatowe miejsce, w którym występuje rzadki gatunek łabędzia niemego. Teren zamieszkują rzadko występujące gatunki ptaków i zwierząt, spotkać można tu nawet łosia. W parku musisz poruszać się po wyznaczonej trasie. W sezonie letnim możesz odwiedzić też Muzeum Reformacji z eksponatami dokumentującymi piśmiennictwo i drukarstwo polskie na Mazurach sprzed 1945 r.

Zaplanuj pobyt w Mikołajkach

 

Mikołajki są jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Mazurach i jednym z częściej wybieranych miejsc na spędzenie urlopu. Jeżeli planujesz wybrać się tutaj na wakacje, to już z dużym wyprzedzeniem dokonaj rezerwacji. Na szczęście miasto jest świetnie przygotowane na przyjeżdżających tutaj turystów i oferuje bogatą bazę noclegową. Do wyboru masz oczywiście hotele i pensjonaty, gościńce i kwatery prywatne, a także gospodarstwa agroturystyczne oraz domki letniskowe i campingi. Hotele w Mikołajkach jak Gołębiewski czy Mikołajki Resort&Spa zapewniają wypoczynek na najwyższym poziomie z wszystkimi wygodami potrzebnymi do spędzenia super urlopu. Fani food turystyki i kulinarnych przysmaków będą w siódmym niebie odwiedzając liczne restauracje w Mikołajkach, które serwują oczywiście regionalne specjały. Bary w Mikołajkach są bardzo popularne i dostępne wśród żeglarskiej braci, w sezonie musisz liczyć się, że na miejsce trzeba trochę poczekać.

Poznaj miasto z Google

 

Zanim przyjedziesz do Mikołajek poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące noclegów czy możliwości wypożyczenia sprzętu wodnego. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne, a szczególnie hotele i restauracje darmowego narzędzia jakim jest wizytówka Google. Mikołajki posiadają szansę na budowanie reputacji swoich atrakcji w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Mikołajki, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele, restauracje i bary, powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do promocji i komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie komentarza zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji czy hotelu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Mikołajkach posiadały wizytówkę w Google.

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca Spotkań