Lublin – co warto zobaczyć?

Historia Lublina jest nierozerwalnie związana z losami naszej ojczyzny. Położone na styku zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa miasto zachowało swój wielokulturowy charakter oraz interesujące zabytki świadczące o ciekawej przeszłości tego miejsca.

Zabytki Lublina

 

Lublin oficjalnie otrzymał prawa miejskie od Władysława Łokietka 15 sierpnia 1317 r. Miasto lokowane było prawdopodobniej już w połowie XIV w., a na pewno istniało tu osiedle na wzgórzu Czwartek w XI stuleciu. Czasy świetności miasta przypadły na lata od połowy XV do końca XVI w. W tym okresie rozwijał się handel, odbywały się cztery jarmarki, przyciągające do miasta kupców z Rusi, Armenii, Niemiec, Grecji czy Francji. Miasto zamieszkiwali jednak głównie Polacy i Żydzi. Ten wielokulturowy tygiel miał duży wpływ na rozwój i kształtowanie się przestrzeni architektonicznej Lublina. Jednym z ważniejszych obiektów historycznych na mapie zabytków miasta jest Zamek Lubelski – pierwotnie był to gotycka budowla, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Dzisiejszy obiekt zbudowano w stylu neogotyckim w latach 1824-26, i mieści się w nim siedziba Muzeum Lubelskiego. Pozostałością średniowiecznych zabudowań na wzgórzu zamkowym jest romańska baszta pełniąca funkcję wieży obronnej, a dzisiaj tarasu widokowego. Śladem dawnych fortyfikacji miejskich jest zrekonstruowana Baszta Gotycka przy ul. Bramowej oraz zachowane bramy: Brama Grodzka, nazywana też Żydowską, ponieważ łączyła dzielnicę zamieszkiwaną przez Żydów z polską częścią miasta (obecnie siedziba Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN), ikona miasta Brama Krakowska z XIV w., mieści Muzeum Historii Miasta Lublina. Brama Rybna zamykała ulicę Rybną spajając dwie sąsiednie kamienice. Popularne miejsce spotkań w Lublinie to oczywiście Stare Miasto z rynkiem. Zachowane średniowieczne założenie urbanistyczne, kręte uliczki tworzą niepowtarzalny klimat miasta. Spacerując zwróć uwagę na te obiekty: Plac po Farze – rekonstrukcja fundamentów pierwszej świątyni w obrębie miasta – kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła, zwanego Farą, Stary Ratusz a w XVI w. budynek Trybunału Koronnego, Kamienica Konopniców z piękną renesansową fasadą, Kamienica Lubomelskich z zachowanymi wewnątrz malowidłami z końca XVI w. Lublin to również miast kościołów, zobacz koniecznie XIV-wieczną Kaplicę Trójcy Świętej, Katedrę Prawosławną pw. Przemienienia Pańskiego z połowy XVIII w., i Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej. Cenną pamiątką po mniejszości żydowskiej zamieszkującej miasto jest zachowany stary cmentarz przy zbiegu ulic Kalinowszczyzna i Siennej oraz latarnia pamięci – przedwojenna lampa, która nigdy nie gaśnie. Reprezentacyjnym przykładem rezydencji jest klasycystyczny Pałac Lubomirskich.

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

 

Poza zabytkami historycznymi z różnych okresów miasto oferuje też szereg innych atrakcji turystycznych. Koniecznie odwiedź dawną Uczelnię Mędrców Lublina (Jesziwas Chachmej Lublin), zobacz też niesamowity pokaz multimedialnej fontanny na Placu Litewskim, zejdź do Podziemi Browaru Perła i zakończ zwiedzanie degustacją. Delektuj się niesamowitym widokiem na Lublin z zielonego dachu Tarasów Zamkowych i z zielonych tarasów na dachu budynku Centrum Spotkania Kultur, gdzie działa Miejska Pasieka Artystyczna.

Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym we wschodniej części kraju. Oprócz zabytków, atrakcji turystycznych również kultura w Lublinie jest magnesem przyciągającym do miasta gości. Liczne muzea (Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Historii Miasta Lublina), galerie, sceny kultury alternatywnej, a także cykliczne wydarzenia artystyczne, jak Carnaval Sztukmistrzów czy Jarmark Jagielloński budują atrakcyjny kulturalnie wizerunek stolicy województwa lubelskiego.

Zaplanuj pobyt w Lublinie

 

Lublin należy do atrakcyjnych kierunków wybieranych na city break czy krótkie wakacje. Jeżeli planujesz przyjechać tu podczas wakacji, lepiej wcześnie pomyśl o rezerwacji noclegu. Hotele w Lublinie przygotowały dla turystów dużą liczbę miejsc noclegowych w różnych standardach. Goście mogą skorzystać z oferty renomowanych hoteli, a także pensjonatów, willi, hosteli oraz prywatnych apartamentów.

Miastem można dosłownie delektować się odwiedzając doskonałe restauracje w Lublinie, kameralne kawiarenki zlokalizowane zwłaszcza na starówce. Dużą popularnością cieszą się bary w Lublinie serwujące szybki i smaczny posiłek – w mieście ich naprawdę ich nie brakuje.

Poznaj miasto z Google

Zanim przyjedziesz do Lublina poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz informacje dotyczące noclegów i atrakcji turystycznych. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego istotne jest wykorzystanie darmowego narzędzia jak wizytówka Google. Lublin, który posiada tak wiele hoteli, restauracji i ciekawych obiektów może budować reputację tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Lublin, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele i restauracje powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google Maps. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Lublinie posiadały wizytówkę w Google.

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca Spotkań