Łódź – co warto zobaczyć?

To położone w sercu Polski nowoczesne miasto jest kojarzone przede wszystkim z przemysłem włókienniczym, słynną szkołą filmową i Wytwórnią Filmów Fabularnych oraz ulicą Piotrkowską – reprezentacyjną arterią wpisaną do rejestru zabytków.

 

Zabytki Łodzi

Łódź nie posiada długiej historii, prawa miejskie otrzymała dopiero w 1423 r. co nie oznacza, że nie znajdziesz tutaj ciekawych obiektów wartych zobaczenia. Do naszych czasów zachowało się wiele zabudowań z okresu przemysłowego rozkwitu miasta, w postaci pałaców i rezydencji najbogatszych obywateli miasta. Warto wiedzieć, że społeczeństwo XIX-wiecznej Łodzi tworzyli mieszkający tu wspólnie Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Do najbardziej okazałych posiadłości magnatów przemysłowych z tamtych czasów należą m.in.: eklektyczny Pałac Izraela K. Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej (Muzeum Miasta Łodzi), Pałac Karola Scheiblera, w którym obecnie mieści się Muzeum Kinematografii, neorenesansowy Pałac Juliusza Kindermanna, neorenesansowa Willa Edwarda Herbsta na Księżym Młynie czy piękna secesyjna Willa Leopolda Kindermanna, której dzisiejszym gospodarzem jest Miejska Galeria Sztuki. Pod koniec XIX wieku powstał Cmentarz Żydowski przy ulicy Brackiej – jest to jeden z dwóch największych kirkutów w Europie. Zostało tu pochowanych wielu znakomitych mieszkańców dawnej Łodzi żydowskiego pochodzenia. Najstarszym sakralnym zabytkiem miasta jest drewniany kościół św. Józefa z drugiej połowy XVIII wieku, okazałą świątynią prawosławną z tego samego okresu jest cerkiew św. Aleksandra Newskiego.

 

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

Miasto poza licznymi rezydencjami dawnych przemysłowców oferuje wiele ciekawych miejsc, do spędzenia wolnego czasu. Obowiązkowym punktem na Twojej trasie musi być słynna ulica Piotrkowska – najdłuższy deptak w kraju z wieloma sklepami, restauracjami i kawiarniami. To znane miejsce spotkań w Łodzi – tutaj po prostu trzeba się pokazać! Jedną z bardziej rozpoznawalnych lokalizacji cieszącą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów jest centrum rozrywkowo – handlowe Manufaktura, zajmująca obszary dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Niezapomnianych wrażeń dostarczy wizyta w Planetarium EC1 Łódź – największym obiekcie w tej części Europy z ekranem sferycznym o średnicy 14 metrów i zaawansowanym system projekcyjnym o rozdzielczości 8K. W klasycystycznych zabudowaniach dawnej fabryki Ludwika Geyera (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa) przeniesiesz się do czasów XIX-wiecznej, przemysłowej Łodzi. Nie musisz być koneserem sztuki żeby przyjść i podziwiać prace artystów światowej sławy – w Muzeum Sztuki ms1 i ms² , gdzie zobaczysz dzieła m.in. Pabla Picasso, Witkacego czy Magdaleny Abakanowicz.

Pozostałością po dawnej puszczy jest Las Łagiewnicki – jeden z największych lasów miejskich na naszym kontynencie. Idealne miejsce do relaksu to również Ogród Botaniczny, w którym możesz zobaczyć różnorodność flory z całego globu. Ekstremalnych doświadczeń dostarczy Ci wizyta w Muzeum Kanału „Dętka” , gdzie przemierzysz pod ziemią 142 metrową trasę. Po dawce emocji zrelaksuj się w Aquaparku Fala ze strefą basenową, strefą saun i strefą SPA&Wellness.
Kultura w Łodzi od lat utożsamiana była z łódzką „Filmówką”, dzisiaj tożsamość artystyczna miasta wyrażą się na wielu poziomach twórczych realizacji. Łódź posiada największą w kraju kolekcje nowoczesnego malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i fotografii. Odbywają się tutaj znane festiwale, jak Transatlantyk Festival, Soundedit, Cinergia Festival czy Festiwal Komiksu i Gier.

 

Zaplanuj pobyt w Łodzi

Łódź to idealne miejsce na city break dla koneserów. W mieście doświadczysz zupełnie innego poziomu zwiedzania. Dawne zabudowania przemysłowe z okresu świetności miasta, doskonałe muzea z najlepszymi dziełami sztuki, słynna ulica Piotrkowska – doskonale wpisują się w klimat nowoczesnej metropolii. Hotele w Łodzi są przygotowane na przyjęcie dużej liczby gości, którzy do wyboru mają również ofertę hosteli, domów wycieczkowych i apartamentowców, proponujących nocleg w konkurencyjnych cenach.

Zagraniczni i krajowi turyści doceniają też restauracje w Łodzi oraz klimatyczne kawiarnie, kafejki, cluby i puby. Amatorzy domowych obiadów i lubianych przez wszystkich pierogów odnajdą też bary w Łodzi, serwujące smaczne dania w przystępnych cenach.

 

Poznaj miasto z Google

Zanim przyjedziesz do Łodzi poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące zabytków, noclegów i atrakcji turystycznych wartych zobaczenia. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne, a szczególnie hotele i restauracje darmowego narzędzia jakim jest wizytówka Google. Łodź posiada tak wiele hoteli, restauracji, muzeów i miejsc kultury i ma szansę na budowanie reputacji tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Łodź, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele, restauracje i bary, powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google Maps. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do promocji i komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji czy hotelu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Łodzi posiadały wizytówkę w Google.

Sprawdź w Łodzi:

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca Spotkań