Kraków – co warto zobaczyć?

Kraków jest jak ulubiona książka, do której można wielokrotnie powracać i za każdym razem odkrywać coś nowego. Dawna stolica Polski i siedziba władców kraju to kulturalna wizytówka Polski. Uwielbiany przez zagranicznych turystów, licznie odwiedzany przez szkolne wycieczki i indywidualnych gości z całego świata. Od wieków centrum nauki, sztuki i kultury. Po prostu… Magiczny Kraków.

 

Zabytki Krakowa

Przebywając w mieście jesteśmy otoczeni zabytkami, starymi uliczkami, miejscami, które znamy z filmów, książek i szkolnych lekcji. Tu wszędzie pachnie historią. Lokacja Krakowa miała miejsce 5 czerwca 1257 r., z tego okresu pochodzi zachowany do dziś układ urbanistyczny starówki oraz Wawel jako miejsce sprawowania władzy. Istnieje kilka możliwości zwiedzania miasta – możesz skorzystać z dostępnych i popularnych tras turystycznych, np. Trzy Dni w Krakowie, Droga Królewska, Ścieżkami Jana Pawła II czy Historyczna Trasa Podgórska. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną eksplorację dawnej stolicy Polski zacznij od Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z Rynkiem Głównym i pomnikiem Adama Mickiewicza – to popularne miejsce spotkań w Krakowie. Jesteś w centrum – tutaj znajduje się słynny Kościół Mariacki z dziełem wykonanym przez Wita Stwosza w w latach 1477-89, wielokrotnie przebudowywane sukiennice, które pierwotnie w czasach średniowiecznych były kamiennymi kramami sukiennymi z uliczką pośrodku. Kolejne punkty na Twojej trasie to Wawel – dawna siedziba władców. Tu znajduje się Zamek Królewski i Katedra Wawelska – miejsce koronacji królów oraz ich wiecznego spoczynku.

W 1364 r. z fundacji króla Kazimierza III został tutaj utworzony Uniwersytet Jagielloński najstarsza polska uczelnia – Collegium Maius to najstarszy budynek słynnej wówczas w całej Europie Akademii Krakowskiej. W pobliżu znajduje się zabytkowy kościół św. Anny z 1703 r.

 

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

Od stuleci Kraków był domem dla mniejszości żydowskiej, która osiedliła się w północnej części ówczesnego Kazimierza (prawa miejskie od 1335 r.), a obecnej dzielnicy miasta. Tutaj skupiało się życie żydowskiego Krakowa, którego centrum wyznaczała ulica Szeroka z okazałą Starą Synagogą. Do naszych czasów zachowały się również synagogi Tempel, Kupa, Izaaka, Wysoka, Remuh z zabytkowym kirkutem z 1511 r. w pobliżu oraz synagoga Popera. Kultura w Krakowie, a zwłaszcza w tym miejscu była specyficznym miksem przenikających się tradycji i zwyczajów żyjących obok siebie polskich i żydowskich mieszkańców Krakowa.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną są również kopce, w mieście jest ich aż pięć: najstarsze Krakusa i Wandy, kopiec Tadeusza Kościuszki, największy kopiec Józefa Piłsudskiego i najmniejszy kopiec Jana Pawła II. Gratką dla fanów bitew i historii są częściowo zachowane średniowieczne mury i obwarowania, fortyfikacje i twierdza z czasów austriackich. Będąc w Krakowie, stolicy sztuki, nie można pominąć wizyty przynajmniej w kilku muzeach. Warto zobaczyć: Muzeum Narodowe, Muzeum Czartoryskich oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

Kraków to również ważne miejsce na mapie turystyki biznesowej, dzięki takim obiektom jak Centrum Kongresowe ICE Kraków, Tauron Arena Kraków i EXPO Kraków.

 

Zaplanuj pobyt w magicznym mieście

Planując wycieczkę do dawnej stolicy Polski, z uwagi na dużą popularność i ruch turystyczny, warto wcześniej zarezerwować sobie nocleg. Hotele w Krakowie oferują dużą liczbę miejsc noclegowych w różnych standardach i oczywiście cenach. Turyści mogą skorzystać z oferty dużych sieciowych hoteli, domów wycieczkowych, pensjonatów, a także licznych hosteli i schronisk oraz prywatnych apartamentów.
Turystów przyciągają też liczne restauracje w Krakowie, zlokalizowane w obrębie starego miasta, ale też w zakątkach poza ścisłym centrum. Dla zwolenników tradycyjnej kuchni i obiadów jak u mamy, alternatywą są mocno oblegane bary. W Krakowie masz do wyboru całą masę takich miejsc, serwujących dobre jedzenie w przystępnej cenie.

 

Poznaj miasto z Google

Zanim przyjedziesz do Krakowa, zacznij od Internetu. Wpisując w wyszukiwarkę Google interesujące Cię frazy, szybko znajdziesz to, czego potrzebujesz. Tani i dobry nocleg, najlepsze restauracje, zabytki, popularne miejsca. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne darmowego narzędzia ułatwiającego promocję, jak wizytówka Google. Kraków, który posiada tak wiele muzeów, miejsc sztuki, kultury i rozrywki posiada szansę na budowanie reputacji tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom Google jak Lokalny Przewodnik. Kraków, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele i restauracje powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google. Dzięki temu zyskują dodatkowy kanał do promocji oraz komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie zdjęć, komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Krakowie posiadały wizytówkę w Google Maps.

Sprawdź w Krakowie:

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca spotkań