Katowice – co warto zobaczyć?

Katowice należą przede wszystkim do znanych ośrodków przemysłowych, co nie oznacza, że miasto nie posiada ciekawej oferty turystycznej. Liczne obiekty architektoniczne z XIX wieku, i industrialna zabudowa to idealne plenery na niebanalną sesję fotograficzną.

Zabytki Katowic

 

Miasto nie posiada długiej historii, ponieważ prawa miejskie Katowice otrzymały dopiero 11 września 1865 roku. W pisemnych źródłach Katowice wzmiankowane są w notatkach kościelnych w 1598 r., jednak dzielnice tworzące dzisiejsze miasto jak Piotrowice i Dąb są znane od XIII stulecia. Architektura miejska to głównie przewaga zabudowań w stylu neorenesansu i neobaroku, ale w śródmieściu i południowej części miasta znajdziesz interesujące przykłady budowli inspirowane Bauhausem, kierunkiem De Stijl czy koncepcjami francuskiego architekta Le Corbusiera. Ten okres reprezentują archikatedra Chrystusa Króla (1927-1956) i zabytkowy gmach Sejmu Ślaskiego z lat 1924–1929.

W mieście jest kilka interesujących świątyń. Najstarszym zabytkiem miasta jest drewniany kościółek św. Michała Archanioła z XVI w. przeniesiony do Katowic z wsi Syrynia w 1938 r. Tutejsza Archikatedra Chrystusa Króla to największa katedra w Polsce. Wśród sakralnych budowli na uwagę zasługuje też kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny potocznie nazywany Mariackim. Przykładami eleganckiej zabudowy ówczesnych przemysłowców o charakterze rezydencjonalnym jest Pałac Goldsteinów, a w dzielnicy miasta Zależu zachował się neoklasycystyczny pałac zbudowany pod koniec XIX wieku na terenie wcześniejszego folwarku.

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

 

Jedną z większych turystycznych atrakcji Katowic jest Nikiszowiec – dawne górnicze osiedle założone na początku XX w., z działającą Galerię Szyb Wilson oraz Giszowiec – historyczna osada górnicza powstała w pierwszych latach XX w. Ciekawym sposobem na zapoznanie się z przemysłową przeszłością miasta jest podróż Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego prowadzącą po 36 najważniejszych obiektach. Pomnik Powstańców Śląskich upamiętniający odwagę tutejszej ludności walczącej o zachowanie polskości to ważny symbol miasta i znane miejsce spotkań w Katowicach wycieczek i grup turystycznych. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest Spodek – hala widowiskowo-sportowa, gdzie organizowane są wydarzenia kulturalne, sportowe i koncerty muzyczne. W 1937 r. została zbudowana z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. 50 m wieża spadochronowa, w czasie II wojny światowej ostrzeliwano stąd Niemców wkraczających do miasta.

Kultura w Katowicach reprezentowana jest przez liczne ośrodki artystyczne i instytucje kulturalne. Od 1945 r. w mieście działa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Filharmonia Śląska. Muzeum Śląska posiada cenną kolekcję malarstwa polskiego, w tym dzieła m.in. Malczewskiego i Grottgera, a opieką na dziedzictwem historycznym miasta zajmuje się Muzeum Historii Katowic. Do najbardziej znanych festiwali odbywających się w mieście należy kultowa Rawa Blues Festiwal ściągająca rokrocznie do miasta tysiące fanów tego gatunku muzyki.

Zaplanuj pobyt w Katowicach

 

Katowice są ważnym punktem na biznesowej mapie Polski. Wiele osób odwiedza miasto właśnie w interesach. Hotele w Katowicach, hostele i prywatne apartamenty oferują miejsca noclegowe w różnych standardach i cenach. Zagraniczni i krajowi turyści doceniają też doskonałe restauracje w Katowicach serwujące oczywiście dania kuchni śląskiej i międzynarodowej. Amatorzy domowych obiadów i lubianych pierogów odnajdą też bary w Katowicach, podające smaczne dania w przystępnych cenach.

Poznaj miasto z Google

 

Zanim przyjedziesz do Katowic poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak mapy czy wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące zabytków, noclegów i atrakcji turystycznych wartych zobaczenia. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne, a szczególnie hotele i restauracje darmowego narzędzia jakim jest wizytówka Google. Katowice, posiadające tak wiele hoteli, restauracji, muzeów i miejsc kultury mogą budować reputację tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Katowice, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele, restauracje i bary, powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google Maps. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do promocji oraz komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie zdjęć, komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Katowicach posiadały wizytówkę w Google.

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca Spotkań