Gdańsk – co warto zobaczyć?

Tysiącletni Gdańsk to miasto, którego ciekawa historia i wielokulturowa przeszłość pozostawiła cenne ślady do naszych czasów. Stolica województwa pomorskiego ma symboliczne znaczenie dla losów naszego kraju – tu zaczęła się II wojna światowa i strajki, które doprowadziły do upadku komunizmu. Dzisiejszy Gdańsk to nowoczesna metropolia oferująca ciekawe atrakcje turystyczne i cenne zabytki.

 

Zabytki Gdańska

Po raz pierwszy w źródłach pisanych Gdańsk wymieniany jest w średniowiecznym dokumencie biograficznym o życiu św. Wojciecha w 1000 roku. Jednak tak, jak w przypadku innych dużych polskich miast, już dużo wcześniej istniało tu osadnictwo. Olbrzymie szkody wyrządziła miastu II wojna światowa, w wyniku działań militarnych zostało zniszczonych 90% zabytkowej części śródmieścia. Ciekawą formą odkrywania najstarszej przeszłości miasta są wyznaczone trasy – turyści mogą wybrać Gdański szlak gotyku, Szlak gotyckich umocnień Głównego Miasta czy Szlak kościołów gotyckich.

Decydując się na indywidualne poznawanie zacznij od części zwanej Głównym Miastem – tutaj znajdziesz tak znane obiekty, jak gotycko-renesansowy ratusz, Złotą Bramę, historyczną farę czyli Bazylikę konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podążając wzdłuż Drogi Królewskiej zaczynając od Bramy Wyżynnej i dalej słynną ulicą Długą na Długi Targ odkryjesz najcenniejsze i symboliczne zabytki Gdańska. Tu znajduje się Dom Uphagena, Lwi Zamek, Stary Dom Ławy przy Długim Targu, Dwór Artusa – dawne miejsce spotkań w Gdańsku zamożnych kupców i mieszczaństwa, a dzisiaj mieszczący Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Przed wejściem do budynku stoi popularny symbol spotykany na pocztówkach – Fontanna Neptuna. Okazałą budowlą jest również dawna rezydencja królów odwiedzających Gdańsk – Zielona Brama, w której obecnie mieści się oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku i Gdańska Galeria Fotografii.

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

Poza zabytkowymi kamienicami, starymi kościołami i reprezentacyjną tzw. Drogą Królewską możesz eksplorować Gdańsk na wiele ciekawych sposobów. Z miastem związana jest postać prezydenta Lecha Wałęsy, tutaj strajki w Stoczni im. Lenina dały początek drodze ku demokratycznej Polsce – z tymi ważnymi wydarzeniami możesz zapoznać się w Europejskim Centrum Solidarności. Strajki w 1970 i 1980 r. upamiętnia stojący przed budynkiem ECS Pomnik Poległych Stoczniowców. W mieście zachowały się też pozostałości dawnych fortyfikacji m.in. dawne bastiony nad opływem Motławy. Dużą familijną atrakcją Gdańska są liczne tereny zielone, piękne i zadbane parki jak najbardziej popularny Park im. Adama Mickiewicza, zwany Oliwskim z Ogrodem Botanicznym i Palmiarnią, Pałacem Opatów (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku) i ogrodem japońskim.

Jednym z magnesów przyciągającym turystów z całego świata jest również kultura w Gdańsku, która wyraża się w różnorodnej ofercie imprez i wydarzeń artystycznych. Szczególnie polecane to Festiwal Teatrów Ulicznych – FETA, Jarmark Świętego Dominika, Festiwal Szekspirowski, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie.

 

Zaplanuj pobyt w Gdańsku

Trójmiasto i Gdańsk należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Hotele w Gdańsku przygotowały dla turystów dużą liczbę miejsc noclegowych w różnych standardach i oczywiście cenach. Goście mogą skorzystać z oferty renomowanych hoteli, domów wycieczkowych, pensjonatów, a także licznych hosteli i schronisk oraz prywatnych apartamentów.

Miastem można dosłownie delektować się odwiedzając doskonałe restauracje w Gdańsku oraz urocze kafejki i kawiarnie. Dużą popularnością cieszą się oczywiście te zlokalizowane w historycznej, turystycznej części miasta. Szybki i niedrogi posiłek proponują liczne bary
w Gdańsku naprawdę ich nie brakuje.

 

Poznaj miasto z Google

Zanim przyjedziesz do Gdańska poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak mapy czy wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące zabytków, noclegów i atrakcji turystycznych wartych zobaczenia. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego tak istotne jest wykorzystanie przez atrakcje turystyczne darmowego narzędzia jak wizytówka Google. Gdańsk, który posiada tak wiele hoteli, restauracji, muzeów, miejsc kultury i rozrywki ma szansę na budowanie reputacji tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Gdańsk, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele i restauracje powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google Maps. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do promocji oraz komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie zdjęć, komentarza czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Gdańsku posiadały wizytówkę w Google.

Sprawdź w Gdańsku:

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca Spotkań