Białystok – co warto zobaczyć?

Białystok jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym i turystycznym w tej części kraju. Zachowane zabytki z różnych okresów historycznych oraz liczne tereny zielone gwarantują udany wypoczynek i ciekawe formy poznawania miasta.

Zabytki Białegostoku

 

W pisanych źródłach miasto pojawia się w 1426 roku. Mimo działań militarnych z okresu II wojny światowej do naszych czasów przetrwało wiele cennych obiektów architektonicznych z różnych okresów. Miasto możesz odkrywać wybierając szlaki proponowane na oficjalnej stronie Białegostoku. Wśród nich znajdują się np. Szlak rodu Branickich, Szlak białostockich fabrykantów, Szlak białostockich świątyń, Szlak architektury drewnianej, Szlak esperanto i wielu kultur czy Szlak Bojar. Jeśli wybierzesz własną drogę powinieneś zobaczyć: wspaniałą magnacką rezydencję Pałac Branickich nazywany Wersalem Północy, cerkiew św. Marii Magdaleny, która pierwotnie była katolicką kaplicą, prawosławną katedrę Sobór św. Mikołaja z połowy XIX wieku oraz Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tworzonej przez dwie świątynie. Dla Ciebie bardziej interesująca jest późnorenesansowy Stary Kościół z późnobarokowym wnętrzem. Kościół stoi na Rynku Kościuszki – to reprezentacyjny pasaż i miejsce spotkań w Białymstoku z centralnie umieszczonym ratuszem z 1761 roku. W centrum miasta znajduje się też gościnny pałacyk Branickich z połowy XVIII wieku. Charakterystyczny budynek przy Rynku Kościuszki 4 to Cekhauz, który dawniej był magazynem sprzętu strażackiego. W mieście działali też masoni, którzy spotykali się w klasycystycznym budynku przy ul. Kilińskiego. Przy ul. Pięknej zachował się budynek dawnej Synagogi Piaskower, mniejszość żydowska posiadała również w mieście swoje cmentarze, m.in. kirkut przy ul. Wschodniej. Okazale prezentują się też rezydencje Pałac Lubomirskich, Pałac Hasbacha i eklektyczny Pałac Tryllingów.

Turystyczne atrakcje, które musisz zobaczyć

 

Olbrzymią turystyczną atrakcją Białegostoku jest jego naturalne położenie wśród zielonych terenów. W mieście znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Las Zwierzyniecki oraz „Antoniuk”, a także malownicze parki, jak Planty, Park Stary im. Księcia Józefa Poniatowskiego czy przypałacowy park Branickich. Również aglomeracja styka się z kompleksem Narwiańskiego Parku Narodowego. Ciekawe miejsca zostały ujęte w szlaki turystyczne rekomendowane turystom, jak np. Szlak architektury drewnianej czy Szlak Dziedzictwa Żydowskiego. Warty zobaczenia jest Domek Napoleona, kilka kilometrów od tego miejsca przebiegała granica między Rosją a Królestwem Kongresowym – w okresie 1815-1918 budynek pełnił funkcję komory celnej.

Oprócz zabytków, atrakcji turystycznych również kultura w Białymstoku jest magnesem przyciągającym do miasta gości. Działa tu Muzeum Podlaskie, Muzeum Historyczne czy Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, funkcjonuje wiele grup i scen teatralnych oraz filharmonia. W mieście odbywają się też cykliczne wydarzenia kulturalne i festiwale w tym festiwale mniejszości narodowych.

Zaplanuj pobyt w Białymstoku

 

Coraz więcej osób wybiera na citybreak miasta wschodniej Polski, która dla wielu pozostaje wciąż nieodkryta. Jedną z ciekawszych turystycznych opcji jest stolica województwa podlaskiego. Hotele w Białymstoku przygotowały dla turystów dużą liczbę miejsc noclegowych w różnych standardach i oczywiście cenach. Goście mogą skorzystać z także z oferty licznych pensjonatów, willi, hosteli oraz prywatnych apartamentów.

Miastem można dosłownie się delektować odwiedzając doskonałe restauracje w Białymstoku, oraz kameralne kawiarenki. Jak wszędzie, również w tym mieście, dużą popularnością cieszą się bary w Białymstoku serwujące szybki i niedrogi posiłek.

Poznaj miasto z Google

 

Zanim przyjedziesz do Białegostoku poznaj miasto z Google. Dzięki takim usługom jak mapy czy wizytówka firm, już wcześniej zdobędziesz potrzebne informacje dotyczące noclegów, zabytków oraz atrakcji turystycznych. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się obiekty, które szybko znajdują się w wyszukiwarkach, dlatego istotne jest wykorzystanie darmowego narzędzia jak wizytówka Google. Białystok, który posiada tak wiele hoteli, restauracji i ciekawych obiektów może budować reputację tych miejsc w Internecie, chociażby dzięki takim funkcjom jak Lokalny Przewodnik. Białystok, wszystkie obiekty oferujące miejsca noclegowe, a zwłaszcza hotele i restauracje powinny zadbać o posiadanie swoje wizytówki w Google Maps. Dzięki temu obiekty zyskują dodatkowe narzędzie do promocji oraz komunikacji z turystami, którzy mogą dzielić się wrażeniami z wizyty w danym miejscu. Turyści przez zostawienie komentarza, zdjęcia czy oceny zachęcają innych, potencjalnych Gości do odwiedzenia danej restauracji, hotelu czy apartamentu. Dobre oceny i opinie, szybko przełożą się na wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego warto aby szczególnie takie miejsca jak restauracje i hotele w Białymstoku posiadały wizytówkę w Google.

Restauracje Godne Uwagi

Najlepsze Hotele

Bary, które Warto Odwiedzić

Miejsca Kultury

Zabytki

Miejsca Spotkań